Branda Vinil (Dijital Baskı) gerek kalite, gerekse fiyatı açısından cazip bir üründür. Bu sebepten dolayı kullanım alanı çok fazladır. Biz bunların birkaçından bahsedeceğiz. Branda Vinil Reklam sektörünün vazgeçilmez bir ürünü olduğundan bahsetmiştik şimdi bunu biraz daha geniş açıklayalım. Dijital Baskı sektöründe branda gerek afiş olarak, gerek tabela olarak gerek yüzey giydirme olarak kullanılır.

Tanıtım işlerinde afiş en uygun maliyetli reklam ürünüdür. Bu sebepten, indirimler, kampanyalar ve benzeri açıklamaların duyurularını firmalar Brandadan afiş yaparak kullanır. Piyasalarda en sık bu ürünleri görebileceğiniz yerler ise benzin istasyonları, mağazalar, restaurantlar, inşaat firmaları gibi alanlardır.

Benzin istasyonlarında kullanılacak afişler kuş gözü diye tabir ettiğimiz alüminyum halkaların brandanın köşelerine açılması ile bu alanlardan montajı ip ile yapılır. Yada brandanın sağ ve sol kısımlarına sopa geçirecek kanallar asılır ve bu sopalar vasıtası ile brandanın montajı yapılır.

Mağazalarda ve restaurantlarda da montaj şekli ve brandanın işlenmesi aynıdır. Ancak kuş gözleri yani kapsüller branda, vinil üzerine atılmadan önce genelde brandanın 4 kenarıda sağlamlığı artsın, rüzgardan etkilenmesin diye dikilir ve sonrasında kapsül çakılır.

İnşaat alanlarının tanıtımı için kullanılan vinillerin brandaların montaj şekli biraz daha farklıdır. Öncelikle inşaat alanlarında kullanılacak brandaların çok büyük olduğunu düşünürsek ve dış mekanda kullanılacağını düşünürsek bu  brandanın çok sağlam olması gerekmektedir.

Brandanın sağlamlaştırılması için kolon tabir ettiğimiz genişliği 2cm-5cm aralığında değişen kopması çok zor olan bir ürünü brandanın dört yüzeyine de dikiyoruz ve sağlamlaştırıyoruz. Brandanın asılması için birer metre ara ile tüm kenarlarına kolondan halka dikeriz ve tüm bu yüzeylerden bağlamak sureti ile montajını yaparız. Örneğin genişliği 15mt yüksekliği de 25mt olan bir tanıtım afişi yaptığımızı varsayalım, toplam 375m2’lik bir alan kaplayan bu branda, vinil, rüzgar aldığında ortalama 19 tonluk bir kuvvet meydana getirecektir.

 

Türkiye’de ışıklı tabela ve reklam sistemleri 50 yılı geçkin bir süredir yapılmaya devam etmektedir. Işıklı tabela ve reklam ismi altında çok sayıda ışıklı tabela ve reklam sistemleri mevcuttur. Bu tabela ve reklam sistemlerini konu başlıkları altında açıklayacağız. Işıklı tabela ve reklam sistemi adı üstünde tabela ve reklamın ışıklı haline denir. 

Işıklı tabela ve reklam sistemlerinde aydınlatma ürünleri sayı açısından çok fazladır, tabela ve reklamları aydınlatma amaçlı kullanılan bu sistemleri tek tek açıklayacağız. Işıklı tabela ve reklam sistemlerinde zemin malzemesi olarakta birçok malz. kullanılmaktadır. Birka reklam olarak tabela ve reklam sisteminde kullanılan bu malzeme çeşitliliğini de tek tek açıklayacağız.

Türkiye’de 20 yıl öncesinde Işıklı tabela ve reklam sistemleri demir karkastan oluşan bir kutu (tabela ve reklam) içine aydınlatma ürünleri yerleştirilip üzerine Pleksi Glasss malzeme konmak suretiyle reklam yapılmaktaydı. 

Demir karkas, demir profillerden oluşan çeşitli boyutları olan (10mm x 10mm, 20mm x 20mm, 30mm x 30mm, 40mm x 40mm vs.) demir profillerdir. Bu profillerin uzunlukları 6mt’dir. Kalınlıkları ise yine değişiklik göstermektedir.  (1mm,1,5mm, 2mm vs.) Ancak bu ışıklı tabela ve reklam sistemi gün geçtikçe ihtiyaçlar doğrultusunda genişletilerek çok büyük bir yelpazeye sahip olmuştur. Birka Reklam olarak bu geniş tabela ve reklam yelpazesini inceleyeceğiz.

Yönlendirme tabelaları gerek firmayı bulmak amaçlı yol kenarlarında gerekse firma içinde kat ve oda yönlendirmeleri olarak kullanılır.

Ofis içlerinde oda isimleri, toplantı odası, pazarlama dept., satın alma, muhasebe, atölye v.s gibi yönlendirmeler kullanılır. Bu ürünleri üretirken firmaların tercihine göre, Alüminyum, Plexi, Paslanmaz, Forex, Folyo v.s ürünlerde üretebilmekteyiz.

Kurumlara, Firmalara ve Markalara düzenlemiş oldukları Festivaller için, Projeden Üretime, Üretimden Montaj ve Demontajına kadar destek vermekteyiz. Coca-Cola’nın Rock’n Coke Festivallerinin Türkiye’deki ilk ayağının tüm talepleri firmamız Birka Reklam tarafından karşılanmaktadır.

Örümcek stand tüm ürün tanıtımlarında kullanılabilir. Örümcek stand geniş grafik alanı sayesinde tanıtımlar için etkileyici bir görsellik sunar. Örümcek stand fuarlarda, seminerlerde, alışveriş merkezlerinde, kongrelerde vb. yerlerde hem şık hem de pratik çözümler sunar. Geniş görsel alanı sayesinde fuar alanlarınızda örümcek stand ile tüm alanınızı kaplayabilir, ürün tanıtımlarınızı görsel bir şova dönüştürebilirsiniz. Kullanmak istediğiniz yere göre örümcek stand ölçüsünü ayarlayabilirsiniz.

Reklam uygulaması yapılacak olan cephenin düzgün bir şekilde deterjanla temizlenmesi gereklidir. Bunun sebebi ise binanın camları dış yüzeye maruz kaldığından dolayı, egzoz dumanları, havadaki tozlar v.s gibi bir çok zerrecikler cam üzerine nüfuz ettiğinden dolayı camda pislikle beraber bir yağ tabakası oluşmaktadır. 

Bu temizlik işlemleri bittikten sonra montajdan hemen önce uçuculuk özelliği bulunduğundan camları ispirto ile temizleyip Delikli Folyo malzemeyi sonrasında yapıştırmalıyız. Bu uygulamaya riayet edildiğinde One Way Vision, malzememiz camda kalabilecek en uzun sürede kullanılcaktır.

Bina Reklam Kaplama işlemi imajın en üst kısmında başlamak sureti ile yapılır. Giydirme yapacağınız cephenin bir yüzeyi cam diğer yüzeyi de kör bir malzeme olabilir (alüminyum, kompozit, panel v.s gibi) bu gibi durumlarda camlara gelen yüzeylere Delikli Folyo, diğer kör yüzeylere de folyo baskı yapılması gerekmektedir.

Bu konu zinciri oluşturan halkalardan bir tanesi, aslında önemsiz gibi görünür ama önemi büyüktür. Araç Giydirme işlemi yapılmadan en az 8 saat önce yıkanıp kapalı bir ortamda kurumaya bırakılmalıdır. 

Araç yıkamasını yaparken eğer aracınız komple reklam kaplanacaksa yani tavanda da görsel bulunacaksa oto yıkamacınıza aracınızın tavanını da yıkatmayı unutmayınız, otomobillerde bu zaten yapılmakta ama minibüs ve daha yüksek araçlarda yapılmamaktadır.

Peki aracı neden en az 8 saat önce yıkamamız gerekli. Araçların cam kenarlarında, çıtalarında, kapı kollarının içinde, ray aralarında yıkamadan sonra su birikmekte ve bu suyun kuruması gerekmektedir. Bu sürede en az 8 saattir.

Birka Reklam olarak bu süreye riayet etmeyen araçları bir gün sonrasında montaja alıyoruz yok eğer müşteri uyarılarımıza rağmen aracını geç yıkattırdıysa ve montajı da hemen istiyorsa, Araç Giydirme (Araç Üstü Reklam) işlemini yapıyor ama garanti vermiyoruz. Suyun denk geldiği yüzeylere folyo yapışmayacak ve yapıştığını zannettiğimiz alanlarda bir kaç gün içinde folyo kalkacak ve tozlanıp yapışkanlığını kaybedecek sonrasında da araç komple baştan basılacaktır.