Branda Vinil (Dijital Baskı) gerek kalite, gerekse fiyatı acısından cazip bir üründür. Bu sebepten dolayı kullanım alanı çok fazladır. Bir bunların birkaçından bahsedeceğiz. Branda Vinil Reklam rektörünün vazgeçilmez bir ürünü olduğundan bahsetmiştik şimdi bunu biraz daha geniş açıklayalım. Dijital Baskı sektöründe branda gerek afiş olarak, gerek tabela olarak gerek yüzey giydirme olarak kullanılır.

Tanıtım işlerinde afiş en uygun maliyetli reklam ürünüdür. Bu sebepten indirimler, kampanyalar ve benzeri açıklamaların duyurularını Brandadan afiş yaparak kullanır firmalar. Piyasalarda en sık bu ürünleri görebileceğiniz yerler ise benzin istasyonları, mağazalar, restaurantlar, inşaat firmaları gibi alanlardır.

cephe-giydirme-vinyl-germe-2Benzin istasyonlarında kullanılacak afişler, kuş gözü diye tabir ettigimiz alüminyum halkaların brandanın köşelerine açılması ile bu alanlardan montajı ip ile yapılır. Yada brandanın sağ ve sol kısımlarına sopa gecirecek kanallar asılır ve bu sopalar vasıtası ile brandanın montajı yapılır. Mağazalarda ve restaurantlarda da montaj şekli ve brandanın işlenmesi aynıdır. Ancak kuş gözleri yani kapsüller branda, vinil üzerine atılmadan önce genelde brandanın 4 kenarıda sağlamlığı artsın, rüzgardan etkilenmesin diye dikilir ve sonrasında kapsül çakılır.

İnşaat alanlarının tanıtımı için kullanılan vinyllerin brandaların montaj şekli biraz daha farklıdır. Öncelikle inşaat alanlarında kullanılacak brandaların çok büyük olduğunu düşünürsek ve dış mekanda kullanılacağını düşünürsek bu brandanın çok sağlam olması gerekmektedir.

Brandanın sağlamlaştırılması için kolon tabir ettiğimiz genişliği 2cm -5cm. aralığında değişen kopması çok zor olan bir ürünü brandanın dört yüzeyinede dikiyoruz ve sağlamlaştırıyoruz. Brandanın asılması için birer metre ara ile tüm kenarlarına kolondan halka dikeriz ve tüm bu yüzeylerden bağlamak sureti le montajını yaparız. Örneğin genişliği 15mt yüksekliğide 25metre olan bir tanıtım afişi yaptığımızı varsayalım, toplam 375 m2 lik bir alan kaplayan bu branda, vinil , rüzgar aldığında ortalama 19 tonluk bir kuvvet meydana getirecektir.

isikli-tabela-plexiglass-1Türkiye’de Işıklı Tabela ve reklam sistemleri 50 yılı geçkin bir süredir yapılmaya devam etmektedir. Işıklı Tabela ve reklam ismi altında çok sayıda ışıklı tabela ve reklam sistemleri mevcuttur. Bu tabela ve reklam sistemlerini konu başlıkları altında açıklayacağız. Işıklı Tabela ve reklam Sistemi adı üstünde tabela ve reklamın ışıklı haline denir.

Işıklı Tabela ve reklam sistemlerinde aydınlatma ürünleri sayı açısından çok fazladır, tabela ve reklamları aydınlatmak amaçlı kullanılan bu sistemleri tek tek açıklayacağız. Işıklı Tabela ve reklam sistemlerinde zemin malzemesi olarak ta bir çok malzeme kullanılmaktadır. Birka Reklam olarak tabela ve reklam sisteminde kullanılan bu malzeme çeşitliliğini de tek tek açıklayacağız.

Türkiye’ de 20 yıl öncesinde Işıklı Tabela ve reklam sistemleri demir karkastan olusan bir kutu (tabela ve reklam) içine aydınlatma ürünleri yerleştirilip üzerine Pleksi Glasss malzeme konmak suretiyle reklam yapılmaktaydı.

Demir karkas, demir profillerden oluşan çeşitli boyutları olan ( 10mm x 10mm, 20mm x 20mm, 30mm x 30mm, 40mm x 40, v.s. ) demir profillerdir. Bu profillerin uzunlukları 6mt’dir, et kalınlıkları ise yine değişkenlik göstermektedir ( 1mm., 1,5mm, 2mm. v.s. ) Ancak bu ışıklı tabela ve reklam sistemi gün geçtikçe ihtiyaçlar doğrultusunda genişletilerek çok büyük bir yelpazeye sahip olmuştur. Birka Reklam olarak bu geniş tabela ve reklam yelpazesini inceleyeceğiz…

ofis-ici-yonlendirme-1Yönlendirme Tabelaları gerek firmayı bulmak amaçlı yol kenarlarında gerekse firma içinde kat ve oda yönlendirmeleri olarak kullanılır.

Ofis İçlerinde Oda isimleri, Toplantı Odası, Pazarlama Dept., Satın Alma, Muhasebe, Atölye v.s. gibi yönlendirmeler kullanılır. Bu ürünleri üretirken firmaların tercihine göre, Alüminyum, Plexi, Paslanmaz, Forex, Folyo v.s gibi ürünlerde üretebilmekteyiz.

fuar-stand-sistemleri-festivaller-2Kurumlara, Firmalara veya Markalara düzenlemiş oldukları Festivaller için, Projeden Üretime, Üretimden Montaj ve Demontajına kadar destek vermekteyiz. Coca-Cola’nın Rock’n Coke Festivalerinin Türkiye’deki ilk ayağının tüm talepleri firmamız Birka Reklam tarafından karşılanmıştır.

303Örümcek stand tüm ürün tanıtımlarında kullanılabilir. Örümcek stand geniş grafik alanı sayesinde tanıtımlar için etkileyici bir görsellik sunar. Örümcek stand fuarlarda, Örümcek stand seminerlerde, alışveriş merkezlerinde, kongrelerde vb. yerlerde hem şık hem de pratik çözümler sunar. Geniş görsel alanı sayesinde fuar alanlarınızda örümcek stand ile tüm alanınızı kaplayabilir, örümcek stand sayesinde ürün tanıtımlarınızı görsel bir şova dönüştürebilirsiniz. Kullanmak istediğiniz yere göre örümcek stand ölçüsünü ayarlayabilirsiniz.

203Reklam uygulaması yapılacak olan cephenin düzgün bir şekilde deterjanla temizlenmesi gereklidir. Bunun sebebi ise binanın camları dış yüzeye maruz kaldığından dolayı, egzoz dumanları, havadaki tozlar v.s gibi bir çok zerrecikler cam üzerine nüfuz ettiğinden dolayı camda pislikle beraber bir yağ tabakası oluşmaktadır.

Bu temizlik işlemleri bittikten sonra montajdan hemen önce uçuculuk özelliği bulunduğundan camları ispirto ile temizleyip Delikli Folyo, malzemeyi sonrasında yapıştırmalıyız. Bu uygulamaya riayet edildiğinde One Way Vision, malzememiz camda kalabilecek en uzun sürede kullanılacaktır.

Bina Reklam Kaplama işlemi imajın en üst kısmından başlamak sureti ile yapılır. Giydirme yapacağınız cephenin bir yüzeyi cam diğer yüzeyide kör bir malzeme olabilir ( Alüminyum, Kompozit Panel v.s. gibi) bu gibi durumlarda camlara gelen yüzeylere Delikli Folyo, diger kör yüzeylerede folyo baskı yapılması gerekmektedir.

105Bu konu zinciri oluşturan halkalardan bir tanesi, aslında önemsiz gibi görünür ama önemi büyüktür. Araç Giydirme işlemi yapılmadan en az 8 saat önce yıkanıp kapalı bir ortamda kurumaya bırakılmalıdır.

Araç yıkamasını yaparken eğer aracınız komple reklam kaplanacaksa yani tavanda da görsel bulunacaksa oto yıkamacınıza aracınızın tavanını da yıkatmayı unutmayınız, otomobillerde bu zaten yapılmakta ama minibüs ve daha yüksek araçlarda yapılmamaktadır.

Peki aracı neden en az 8 saat önce yıkamamız gerekli Araçların cam kenarlarında, çıtalarında, kapı kollarının içinde, ray aralarında yıkamadan sonra su birikmekte ve bu suyun kuruması gereklidir. Bu sürede en az sekiz saattir.

Birka Reklam olarak bu süreye riayet etmeyen araçları bir gün sonrasında montaja alıyoruz yok eğer müşteri uyarılarımıza rağmen aracını geç yıkattırdıysa ve montajı da hemen istiyorsa, Araç Giydirme ( Araç Üstü Reklam ) işlemini yapıyor ama garanti vermiyoruz. Suyun denk geldiği yüzeylere folyo yapışmayacak ve yapıştığını zannettiğimiz alanlardan bir kaç gün içinde folyo kalkacak ve tozlanıp yapışkanlığını kaybedecek sonrasında da araç komple baştan basılacaktır.