Araç Giydirmede Kullanılan Folyo Çeşitleri

Araç Giydirme 3M Ij 180 Cast Folyo

Araç Giydirme Örnekleri

Bu konu Araç Giydirme ( Araç Kaplama ) konusunun temel taşını oluşturmaktadır. Bu sebepten üzerinde fazla konuşacağız.
Araç Giydirme işlemini yapacak firmaların yada aracına reklam giydirmesi yapacak firmaların bu konuyu dikkatlice takip etmelerini Birka Reklam olarak öneririz. Bu konuyu 3 ana başlık haline inceleyelim.

1- Cast Folyo

Araç Giydirme işleminde tartışmasız tercih edilmesi gereken tek üründür. Bu ürünün özelliği çok ince ve çok esnek olmasıdır. Folyolar zaten ince ve esnektir diyeceksiz evet haklısınız, ancak bu malzemenin diğerlerinden farkı ince olduğu için çabuk yırtılmaması yada deforme olmaması ve esneterek yapıştırdığımız yüzeyden daha sonra kalkmamasıdır. Eğer reklam giydirmesi için düşündüğünüz araç kanallı ise Cast malzemeye baskı yapmak zorundasınız aksi halde her folyo ince ve esnektir ama bu yüzeylere ısı ile yapışan folyo gece hava sıcaklığının düştüğü anda yada gündüz sıcaklık arttığı zaman, ısı ile yapıştırdığınız yüzeylerin hepsinin kalktığını göreceksiniz.

Araç_Giydirme_Örnekleri_BURN_4Maalesef ki bu gibi uygulamalarla sıklıkla karşılaşıyoruz. Müşterilerimizin bilinçlenmesi için bu gibi faydalı bilgileri Birka Reklam ailesi olarak yazmayı , sizleri bilgilendirmeyi amaç edindik ve bu bilgiler her daim güncelliğini koruyacak şekilde revize edilecektir. Cast Folyo ile birlikte Cast Laminasyonda kullanmak şarttır ancak bu maliyetleri etkilediğinden ötürü bazı firmalar tarafından tercih edilmiyor.

Cast Folyo ile Normal Düz Yüzey Folyo arasında görünüş açısından bir fark yokmuş gibi anlaşılabilir ancak arasındaki tek benzerlik ikisinin de yapışkanlı ve ikisinin de beyaz olmasıdır, onun haricindeki her şey değişiktir. Folyoların alış fiyatlarını söyleyecek olursak farkı daha net anlayabilirsiniz. Düz yüzey folyolarını markasına göre x€ ile 2x€ arasında alabilirsiniz, ancak Cast folyoyu 8x€ ile 10x€ arasında alabilirsiniz. Gördüğünüz gibi arasındaki fark iki üç misli değil 10 misline kadar çıkabiliyor.

Cast Folyonun müşteri tarafından fark edilebilmesindeki en kolay yol, Folyonun yapışkanlı yüzeyinin Gri olmasıdır. Düz yüzey folyolarında yapışkanlı yüzeyler genelde beyazdır.

Araç_Giydirme_Örnekleri_TEB_3Ancak düz yüzey folyolarında da bazı markalarda Oracal, Mactac, Noname ( uzak doğu ürünleri ) arkası gri folyolar üretilebiliyor, bu düz yüzey folyonun kullanım alanı ise zemini beyaz olmayan, renkli, lekeli alanların kapatılması amaçlı kullanılır. İstanbul’da bulunan elektrik direklerinin üzerindeki reklam tabelaları kiralandıklarından dolayı sürekli değiştirilir. Zeminde bulunan folyo sökülmez üzerine direk yapıştırılır. Bu yapıştırma işlemi arkası beyaz folyo ile yapılırsa altta bulunan eski reklam belli belirsiz görünecektir. Buda müşteriniz tarafından istenecek bir reklam uygulaması olmayacaktır. Eğer Araç Giydirme yapacaksanız ve aracınız kanallı ise muhakkak Cast Folyo ve Cast Laminasyon kullanmalısınız.

2. Yarı Cast Folyo

Araç Giydirme için kullanılacak malzemelerin içinde, sektörde Yarı Cast Folyo olarak bilinen malzemelerde vardır. Bu malzemeler aslında uzun ömürlü (5-7 yıllık) malzemelerdir. Uzun ömürlü düz yüzey malzemesi olduğundan dolayı ismi Yarı Cast Folyo olarak belirlenmiş. Bu malzeme Araç Giydirme ( Araç Kaplama )da kanalların olduğu bölgelerde kullanılamaz.
Aşağıdaki linkte olduğu gibi düz ancak bombeli yüzeylerin olduğu araçlarda kullanılır. Kanallı yüzeylerde bu malzeme tercih edilmemesi doğru olanıdır. Bu malzemeyi kanallı yüzeylerde kullanırsak kısa bir süre sonra hava değişiminden dolayı oluşacak genleşme ve daralma sonucunda kanallardan kalkma yapacaktır. Bu malzeme üzerinde kullanılacak Laminasyonun da aynı özellikleri taşıyan malzeme olması gerekmektedir. Aksi halde Cast Folyo veCast Laminasyon da anlattığımız sıkıntılar burada da yaşanacaktır.

Yarı Cast Folyoları Araç Giydirme işleminde düz yüzeylerde kullanmak çok doğru bir uygulama olacaktır ancak Yarı Cast Folyonun maliyeti düz yüzey lerde kullanılan folyolardan çok daha yüksek olduğundan üretim maliyetiniz artacaktır. Yarı Cast Folyoları aşağıda linki bulunan araçlar gibi bombeli ( kanallı değil ) araçlarda kullanmak başınızı ağrıtmayacaktır.

3. Düz Yüzey Folyosu

Araç Giydirme da kullanılacak olan Düz Yüzey Folyosu, araç yüzeyinin dümdüz olması durumunda tercih edilebilir. Bu tip araçlar genelde, Kamyonet Kasaları, Tırların Dorseleridir. Bu yüzeylere uygulama yapıldığında yüzeyin normalden daha fazla temiz olması gerekmektedir.

Bu malzemenin yapışkan kuvveti Cast Folyolara istinaden çok daha zayıf ve özelliksizdir.

Dorsenin ve kasaların kenarları ve köşeleri ispirto ile güzelce temizlenmeli eğer var ise silikonların kazınması gerekmektedir. Araç Giydirme işlemi yapılırken folyoyu yüzeye, yukarıdan başlayarak yapıştırmalısınız. Montaja başlayacığınız yer ise aracın arka kısmıdır. Arka kısımdan montaja başlamanızın faydası ikinci parçayı yapıştırdığınızda bindirme payından içeriye rüzgarın girmemesidir. Araç Giydirme montajına aracın ön kısmından başlayıp devam ederseniz bindirme paylarından rüzgar girmiş olacak ve folyonuzu kalkma riski ile karşılaşacaksınız.

Yukarıdaki linklerde bulunan örneklerde Cast folyo ve Cast Laminasyon kullanılmıştır. Düz Yüzey Folyonun üzerine laminasyon çekmeniz faydalı olacaktır. Düz Yüzey Folyonun kullanıldığı araçlarda montaj bittikten sonra kenarlarına araç silikonu sürmenizde fayda vardır. Bu silikon folyonuzun zor şartlara maruz kalması durumunda kalkmamasını sağlayacaktır.