Araç Giydirmede Kullanılan Kaplama, Koruyucu Malzemeler

Cast Laminasyon, Cast Folyo üzerine baskı yapıldıktan sonra baskının çizilmemesini ve ömrünü arttırması için kullanılan bir üründür. Cast Laminasyon olmadan aracınızı yıkamaya soktuğunuzda fırça ile yıkarlarsa yada otomatik araç yıkamaya girerseniz baskınızın çizildiğini göreceksiniz. Bunu önlemenin yani reklamınızı korumanın tek yolu Cast Laminasyondur.

Laminasyon kelimesi müşterilerimiz tarafından anlaşılmamış olabilir, benzerlik olduğundan dolayı sadece anlaşılması kolay olması açısından örnek olarak matbaa teknolojisindeki selefon gibi düşünebilirsiniz. Laminasyon şeffaf bir malzemedir, matı ve parlağı bulunmaktadır.

Cast laminasyonun mat olanı YOKTUR.

Bu kısma dikkat etmenizi istiyoruz. Eğer bir reklamcı size Araç Giydirme ( Araç Üstü Reklam ) işlemi yapıyor ve bu giydirme işleminde de Cast Laminasyon kullanıyoruz diyorsa, kullandığı laminasyon da MAT ise anlayın ki kandırılıyorsunuz. O işi sakın ola kabul etmeyiniz size ilk anda problemsiz bir iş gibi görünebilir ama sıcak – soğuk yedikten sonra Laminasyon baskının üzerinde oynama yapacaktır. Yani kalkacaktır.

Cast Folyo ile Cast Laminasyon kullanırken dikkat edeceğiniz diğer bir husus ise şudur, iki malzemenin de aynı marka olması yani set olması, eğer Cast malzemelerinizden bir tanesinin markası farklı olursa buda size sıkıntı yaratabilir, yaşanacak sıkıntı gözle görünmeyecek kadar az olacaktır ama yinede isin profesyonel olanı takım ( Set ) olarak Cast ürünlerini kullanmaktır. Araç Giydirme ( Araç Kaplama ) işlemini yaparken kullandığınız Cast Folyo çok ince olduğundan dolayı, montaj esnasında zorluk çekeceksiniz.

araç giydirmede – koruyucu malzemeParçalar hakinde baskı yapıldığından dolayı ilk parçayı aracınızın üzerine kapladığınızda belirli miktar da esneme olacak ve ikinci parçayı yapıştırırken bu esnemeden dolayı ek yerleri birbirlerini tutmayacaktır. Bu sebepten dolayı Cast Laminasyon kullandığınızda malzemeyi bir kat daha kalınlaştırmış olacaksınız.

Montaj esnasında malzemenin uzaması yani esnemesi olmayacaktır. Malzemeyi aracınızın üzerine yanlış yapıştırsanız bile sökme esnasında Cast Folyo ve Cast Laminasyon deforme olmayacaktır.

Cast Laminasyonu kullanmanızdaki en önemli etkenlerden bir tanesi de, aracınızın üzerinden bu malzemeyi sökmek istediğinizde Laminasyonlu ise çok rahat sökeceksiniz ancak laminasyonlu değilse çok zorlanacaksınız. Komple Araç Giydirme yapılmış laminasyonlu bir aracın söküm ve temizleme işlemi ortamala 20-25 dakikadır. Ancak laminasyonsuz araç bir gününüzü, hatta havanın durumuna ( sıcaklık- soğuklu ) göre birkaç gününüzü alabilir.

Laminasyonsuz aracın söküm işleminin en kolay yolu aracı araç boyası yapan boya firmalarının fırınına sokup tamamen ısıtmaktır, böylelikle Komple Araç Giydirme üzerindeki folyo ısınıp yapışkanlarını bırakacaktır. Tabii ki bu işlemlerin hepsi bir maliyet ve zaman demektir. Bu maliyetlere baştan katlanırsanız hem işiniz daha uzun ömürlü hem de daha sağlıklı olacaktır.

Digital Baskınız Bittikten Sonraki Aşama Nedir ?

Digital Baskı makinanızda Cast Folyo üzerine Araç Giydirme’de kullanacağınız baskınızı bitirdikten sonra baskınızı en az 6 saat kurumaya alıyorsunuz. Baskı işlemi yapıldıktan hemen sonra baskını kurumuş gibi görünebilir ama kendi içinde tam kuruma yani kemikleşme sağlanmamıştır.

Bunun için minimum 6 saat kurumasını beklemelisiniz. Bu işlemi Birka Reklam olarak baskıyı akşam yada gece yapıp bir sonraki gün diğer uygulamalara geçiyoruz. Kuruma gerçekleştikten sonra Cast Laminasyonunuzu atabilirsiniz. Baskı bittikten hemen sonra Cast Laminasyon kaplarsanız bu size ileride sıkıntı çıkarabilir, özellikle kış aylarında soğuk havalarda bu işlemi yaptıysanız sıkıntı kaçınılmaz olacaktır. Çıkacak olan sorun ise şudur.

Cast Folyonuz ile Cast Laminasyon kuruma gerçekleştirilmeden birbiri üzerine aplike edilirse malzemeler arasında ıslaklık ya da nem kalacaktır. Daha sonraki günlerde Cast Laminasyon, Cast Folyonuzun üzerinden ayrılacaktır. Ayrılmasa bile içinde nem olduğundan resmin canlılığını etkileyecektir. Türkiye Standartlarında maalesef ki müşterilerin işleri hem çok acil olduğundan uygulaması zor olan ama doğru olan uygulamayı Avrupa standart olarak yapmaktadır.

Araç Giydirme ( Araç Üstü Reklam )da kullanılacak baskılar parça parça basıldığından bu parçalar tek tek kesilir ve tam kuruma olsun diye çamaşır asarmış gibi asarlar. Sonrasında Cast Laminasyonu atarlar ve işini sağlama alırlar. Birka Reklam olarak tavsiyemizdir.

Araç Kaplamada Kullanılan Silikon Nedir?

Araç Kaplama işlemi bildiğiniz üzere Cast Folyoları parça parça basarak üretilir ve montajı da arkadan başlayarak ön tarafa doğru sıvama yöntemiyle yapılır.

Migros Araç Giydirmeleri

Bölgesel_Araç_Giydirme_Migros_6

Bu sıvama işlemleri bittikten sonra Cast Folyoların birbiriyle birleştiği yüzeylere silikon sürülür bu silikon araç için üretilmiş çok ince bir malzemedir, nalburlarda satılan inşaat işlerinde kullanılan şeffaf silikonlarla bu işler olmaz (bazı firmalar deneme yapabiliyor ama sonrasında oluşan sonuçtan kendileri de memnun kalmadığından bir daha da böyle bir işlem denemiyorlar. Bu ürün piyasada sadece 3M de bulunmaktadır ve 3M kullanıcıları bu ürününden faydalanabilmektedir. Derz avantajı güneş ışığı vurduğunda silikonun belli olmasıdır. Bu ürünü süren aplikasyon ekibinin bulaştırma şeklinde değil de şerit şeklinde yukarıdan aşağıya doğru sürmesi doğru olanıdır.