İç Mekan ve Dış Mekan Makina Çeşitleri

Araç Giydirme ( Araç Kaplama ) işlemi her daim göz önünde bulunmasından dolayı, baskı kalitesinin çok iyi olması gerekmektedir. Ancak piyasalarda varolan makinaların çoğunluğu Çin malı olduğundan ve bu makinaların bir çoğunda baskı ve renk sıkıntısı olduğundan dolayı, baskılar istenildiği gibi net ve çanlı çıkmamaktadır. Müşterilerde iyisini görmeden kötü olanı normal kabul ettiklerinden dolayı, piyasalardaki Araç Giydirme ( Araç Üstü Reklam ) işlemlerinin çoğunluğunda sıkıntı bulunmaktadır. Digital Baskı Sektörü çok hızlı geliştiğinden dolayı artık iç mekan kalitesinde dış mekan baskı yapılabilmektedir.

İç Mekan Baskı

Genelinde su bazlı mürekkepler kullanılır. Su bazlı mürekkepler ince yani yoğunluğu olmadığından dolayı kartujların en ince deliklerinden rahatlıkla geçebildiğinden, bu akışkanlıktan dolayı çok ince nozellar yapılabilmektedir. İnce delikli nozel sayesinde baskı kalitesi artmaktadır.

Kamyonet Kasa Giydirme

Kamyonet Kasa Giydirme

Örnek olarak 1 cm2’nin 72 noktadan oluşmasıyla 720 noktadan oluşmasını düşünürseniz daha net algılanabilir. Yani 1cm2’nin içinde 72 nokta var ise bunun baskı kalitesi iyi değildir ama 720 nokta varsa bu fotoğraf kalitesine çok yakındır.
İç Mekan işleri Laminasyonsuz kullanılmaz, herhangi bir sıvı temas ettiğinde boya çözülecektir ve üzerindeki görsel zarar görecektir.

Dış Mekan Baskı

Bu kalitelerde baskı yapabilmek eskiden sadece iç mekanlarda mümkündü. Teknolojinin ilerlemesiyle dış mekan baskılarda da yüksek kalitelere ulaşılmıştır. Dış mekan baskılarda mürekkebin solmaması için solvent bazlı mürekkep kullanılır. Solvent su bazlı mürekkeplere oranla daha yoğundur. Bu yoğunluğu %10 gibi alkol ekleyerek inceltiyorlar ve ince nozellardan geçmesini sağlıyorlar. Bu sayede iç mekan kalitesinde dış mekan baskı yapılabilmektedir. Solventin içine alkol eklendiğinden dolayı da mürekkebin solma zamanı hızlanıyor.

Birka Reklam olarak firmamızda 1440dpi kalitesinde, yani fotoğraf kalitesinde Araç Giydirme ( Araç Üstü Reklam ) baskısı yapılmaktadır. Araç Giydirme işleminde yüksek çözünürlüklü makinalar kullanılmalıdır. Bu makinalar hem rengin daha canlı olmasını hem de resim kalitesinin yüksek olmasını sağlamaktadır. Bu gibi durumlarda Araç Giydirme için fiyat aldığınızda baskı numunesini de muhakkak Digital Baskı firmasından isteyiniz. Böylelikle neye para ödeyeceğinizi baştan görmüş olursunuz. Düşük fiyatlı bir teklif alabilirsiniz ama baskınızın kafa izleri ( çizikli ) olmasını ya da renklerin tutmamasını yada çözünürlüğünün düşük olmasını istemezsiniz.

“Ucuz mal alacak kadar zengin değilim” sözünü bu cümlenin arkasına eklemekte fayda görüyorum.

Araç Giydirme İşleminde Kullanılan Mürekkepler

Araç Kaplama ( Araç Üstü Reklam ) işleminde kullanılacak olan mürekkeplere aslında konu içlerinde değinmiştik. Bu başlık altında daha detaylı değinmeye çalışalım. Araç Giydirme malum araç olması sebebi le dış mekanda bulunmaktadır ve her türlü hava koşullarına maruz kalmaktadır. Güneş, Yağmur, Çamur, Toz v.s. Bu saydıklarımızdan en önemlisi güneş, güneş bildiğiniz üzere yaydığı Ultraviyole (UV) ışınlardan dolayı hemen hemen doğadaki her maddenin rengini soldurur.

Araç Giydirme – kullanılan mürekkepBu maddelerin renkleri solmasın diye çeşitli kimyasallar kullanılır ve solma ömrünün mümkün olduğunca geriletmeye çalışırlar. Araba boyaları, bina cephelerinin boyaları, elbiselerimiz v.s. Dijital Baskı sektöründe de şu anda kullanılan boyaların cinsi ana başlık olarak iki çeşittir.

Solvent bazlı mürekkepler ve su bazlı mürekkepler, su bazlı mürekkeplerle ilgili detaylı bilgiyi (İç Mekan Baskı) kısmında değinmiştik. Bu kısımda İç Mekan mürekkepten çok fazla söz etmeyeceğiz ama bir iki cümle ekleyerek solvent bazlı mürekkeplere geçelim. Su bazlı mürekkeplerin çözeltisi sudur. Bu sebepten her hangibir sıvı ile temas halinde mürekkep çıkacaktır. Su bazlı mürekkep kullanılarak yapılmış olan bir Digital Baskı dış mekanda bir hafta gibi kısa bir süre dayanabilir laminasyonlu olduğu halde, çünkü güneş hemen renkleri soldurmaya başlayacak ve bir hafta sonra renklerin yavaş yavaş kaybolduğunu, bir süre sonrada imajın kalmadığını göreceksiniz.

Digital Baskı mürekkeplerinde ilk solma işlemi Kırmızı ağırlıklı renklerde meydana gelir.
Solvent bazlı mürekkeplerde, solma olayı kullandığınız mürekkebin kalitesine göre değişecektir ama en az 6 ay solma meydana gelmeyecektir. Kaliteli solvent mürekkeplerde 7 yıla kadar dayanıklı mürekkepler bulunmaktadır. Buradanda anlaşıldığı üzere Araç Üstü Reklamda solvent bazlı mürekkepler kullanmak gereklidir. Birka Reklam olarak baskılarımızda solmama garantisi 1 ila 3 yıl arasında değişmektedir.

Aracı Giydirmeden Önce Araç Nasıl Olmalıdır?

Bu konu zinciri oluşturan halkalardan bir tanesi, aslında önemsiz gibi görünür ama önemi büyüktür. Araç Giydirme işlemi yapılmadan en az 8 saat önce yıkanıp kapalı bir ortamda kurumaya bırakılmalıdır.

Araç yıkamasını yaparken eğer aracınız komple reklam kaplanacaksa yani tavanda da görsel bulunacaksa oto yıkamacınıza aracınızın tavanını da yıkatmayı unutmayınız, otomobillerde bu zaten yapılmakta ama minibüs ve daha yüksek araçlarda yapılmamaktadır.
Peki aracı neden en az 8 saat önce yıkamamız gerekli Araçların cam kenarlarında, çıtalarında, kapı kollarının içinde, ray aralarında yıkamadan sonra su birikmekte ve bu suyun kuruması gereklidir. Bu sürede en az sekiz saattir.

Birka Reklam olarak bu süreye riayet etmeyen araçları bir gün sonrasında montaja alıyoruz yok eğer müşteri uyarılarımıza rağmen aracını geç yıkattırdıysa ve montajı da hemen istiyorsa, Araç Giydirme ( Araç Üstü Reklam ) işlemini yapıyor ama garanti vermiyoruz. Suyun denk geldiği yüzeylere folyo yapışmayacak ve yapıştığını zannettiğimiz alanlardan bir kaç gün içinde folyo kalkacak ve tozlanıp yapışkanlığını kaybedecek sonrasında da araç komple baştan basılacaktır.