Neon Tabela Sistemleri

Neon Tabela_3

Neon Tabela_3

Neon Tabela Sistemleri albenisi çok yüksek olan ve restaurantların, cafelerin Direk Neon Aydınlatma tekniğiyle kullandıkları bir üründür. Endirek kullanılan uygulamalarda Logo, yazı, v.s. kutu harf içine gizlenmektedir. Neonun rengini direk görmezsiniz, yansımasını görürsünüz.

Neon, periyodik tablonun 8-A grubunda yeralan soy gazdır. Doğada dağılmış olarak ve çok küçük yüzdelerde, yalnızca atmosferde değil, aynı zamanda yeraltından çıkan doğal gazların birleşiminde de bulunur. Kuru havanın, hacim olarak %0,0018′ ini oluşturur. Renksiz bir gazdır. Molekülünde tek atom bulunması ve en dış yörüncesinin 8 elektron içermesi nedeni ile çok kararlı bir yapıya sahip olan neon, kimyasal bağlar ve birleşikler oluşturmaz. Değerliliği sıfırdır. Ticari amaçla sıvılaştırılmış havadan ayrıştırılır Çoğunlukla aydınlatmada kullanılır. Neon gazı içeren bir tüpte düşük basınç altında oluşturulan elektrik dolaşımı, parlak turuncu bir ışığın salınmasına neden olur. Bu nedenle neon gazı, argon, kripton ve ksenon gibi diğer soy gazlarla beraber, reklam amacına yönelik aydınlatıcı cam tüplerinin doldurulmasında kullanılır. Aydınlatma tüplerinin unuzunlukları büyük çapları küçük olup yüksek gerilimle beslenir. Bu bilgi www.faydalibilgiler.com linkinden alınmıştır.

Neon Tabela Sistemleri çok iddalı ve kendini gösteren bir tabela çeşitidir. Neon tabelayı genellikle barlar, restaurantlar, eğlence merkezleri v.s. gibi yerler kullanırlar. Neon uygulaması her tabela çeşitinde olduğu gibi ustalık gerektiren bir sistemdir. Değişik kalınlıklarda çaplarda hazır olarak üretilen Neon Cam Tüpleri ısı sayesinde şablonlar kullanarak istediğimiz şekli veririz. Bu şekli Neon Cam Tüplere verdikten sonra içlerine renklendirici malzmememizi ve gaz sıkıştırırız.

Gazlar iki çeşittir. Mavi Gaz ve Kırmızı Gaz. Kırmızı Gaz kırmızı tonlarındaki tüm renklerde kullanılır. Mavi gaz ise diğer renklerin oluşumunda kullanılır ( Mavi, Sarı, Beyaz, v.s ) sadece bu gazlar sayesinde değil ilave ettiğimiz renk tozlarıyla istediğimiz renge ulaşabiliriz. Bu sıkıştırdığımız Neon ve Argon gazlarından sonra Neon Cam Tüpleimizin iki ucunuda elektrotlar vasıtası ile kapatırız. Bu elektrotlar anot ve katot ismiylede anılırlar. Harflerimizin büyüklüklerine göre trafo seçimi yaparız 5 KV ile 10 KV arasında değişir kullanacağımız neondaki trafoların gücü. Hazırlamış olduğumuz neonları montaj yapmadan önce muhakkak atölyemizde en az bir gün yanık bir şekilde kontrol etmeliyiz. Sonrasında montaj işleminide dikkatli bir şekilde yapmalıyız, kullandığımız malzeme cam olduğundan kırılma olasılığı çok yüksektir.

Neon Tabela

Neon Tabela

Neonları barlarda, eğlence yerlerinde genelde el yazısı şeklinde kullanırlar bu sistemde de neon tek sıra üretilir. Bu yerlerde neon direk olarak yansıtıldığından dolayı güzel ve doyurucu bir görünüm sunar ancak neon sistemini kutu harflerin içinde kullanmayı düşünüyorsanız, muhakkak çift sıra tercih etmelisiniz. Çift sıra neon kullanmazsanız ışığın doyuruculuğundan memnun kalmayacaksınız demektir.

Neon’ da kullanacağınız harf boyutu çok yüksek ise geniş çaplı Cam kallanmalısınız. Noen cam tüplerinin kalınlıkları 8cm.,9,10, 12,13, 15, 18 ,20cm. dir. Neonun sıkça kullanılan renkleri ise; Kırmızı, Mavi, Beyaz, Yeşil, Sarı, Turkuaz, Eflatun, Mor, Turuncudur. Geniş çaplı, uygun miktarda gaz, uygun miktarda renklendirici, uygun miktarda civa kullandığınızda çok net bir sonuç alacaksınız. Civa neona parlarklık veren maddedir. Neonların ömrü, lambalara istinaden çok daha uzun ömürlüdür. İyi ustalar tarafından yapılan bir neon uygulaması 10 yıla kadar dayanıklı olabilmektedir. Neon Tabela Sistemi çok tercih edilmektedir, tercih sebeplerinin başında çok parlak renk verdiğinden reklamın amacına tam ulaşmasıdır. Tüm tabela sistemlerinde olduğu gibi 10 yıl öncesindeki neonun pahalı maliyetleri günümüzde çok daha normal seviyelere çekilmiştir. Bunu sebebi ise rekabettir. Naon Tabela yaptırmak istediğinizde Birka Reklamın size sunmuş olduğu bilgiler doğrultusunda haraket etmeniz faydanıza olacaktır.