Yol Reklam Tabelaları

Yol Panoları yani tabela ve reklamları ,genelde şehirler arasındaki yolların kenarlarında kullanılır. Bu tabela ve reklamların üretim esası hepsinde aynıdır. Işık kaynağına ulaşılamadığından dolayı Işıklı Tabela olarak yapılamazlar. Ancak gece daha net görünmesi acısından reflektif folyo ( Vinyl ) kullanılır. Şimdi bu tabela ve reklamların imalatına ve kullanılan malzemelerin özelliklerini inceleyelim.

Yol kenarlarında kullanacağımız tabela ve reklamın ilk önce ayak kısmını inceleyelim. Ayaklar basit ve az maliyetli şekilde üretilmesi genelde tercih edilendir.Uygun boyutlardaki demir profillerden dikey ayak sistemleri hazırlarız bu dikey ayak sistemlerinin önüne ve arkasına rüzgardan devrilmemesi için extra destek ayak yapılması şarttır. Bu tabela ve reklam sistemlerinde dikkat edilecek en önemli husus rüzgarın gücüdür. Tabela ve reklamların bulunduğu yer düz bir ova olacağından önünde, arkasında yada çevresinde bir rüzgar kesici ( bina v.s.) olmadığından çok sağlam üretilmelidir. Açık alanlarda rüzgar basıncı ortalama metre kareye 100kg. basınç uygular, bu basınç oranı şiddetli rüzgarlarda iki misline kadar çıkabilir. Bu sebepten ayak için kullanacağınız demir profillerin kalınlıklarını ve boyutlarını düzgün ayarlayıp ayrıca zemine montajınıda saglam bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Bu maddelere dikkat etmediğinizde karayollarından gecen araçlar için ölümcül olaylara sebep olabilirsiniz.Lütfen gerekli hassasiyeti gösteriniz. Bu ayakların antipaslarla boyanması şarttır. Hava şartlarına sürekli maruz kalındığından dolayı paslanma olma olasılığı çok yüksektir.

Ford Yol Reklam Panosu

Ford Yol Reklam Panosu

Tabelaların ve reklamlarınızın üzerinde kullanacağımız malzemeler bu tabelalara herhangi bir ışık kaynağı takılamayacağından dolayı gece görünemeyecektir. Gece yollarda kullanılan yönlendirme levhalarındaki malzeme reflektif folyo ( Vinyl )dur (şehir isimlerinin yazıldığı tabelalar Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, v.s.) . Bu folyo ( Vinyl )nun özelliği arabaların farları bu malzemeye yansıdığında yazı net bir şekilde görünmeye başlar bu reflektif folyo ( Vinyl )nun özelliğindendir, diğer Folyo ( Vinyl )larda bu etkiyi yakalayamazsınız. Folyo ( Vinyl )lar üretilirken ihtiyaçlar doğrultusunda üretilir Işıklı Tabelada, Işıksız Tabelada, Araç Üstünde, Gemi Üstünde, Uçak Üstünde, Cam üstünde v.s gibi ihtiyaç olunan yerlere göre folyo ( Vinyl )lar değişmektedir. İhtiyacınıza göre Folyo ( Vinyl ) değilde ucuz olsun yaklaşımıyla folyo ( Vinyl ) kullanırsınız sonuç sizi çok memnun etmeyecektir.

Reflektif Folyo ( Vinyl ) çok uzaklardan net bir şekilde reklamınızın görünmesini sağlayacak ve reklamınız amacına ulaşacaktır. Reflektif Folyo ( Vinyl )ların montajını yaparken çok dikkat etmelisiniz çünkü; Reklektif Folyo ( Vinyl ) cam parçacıkları kullanılarak üretilen bir malzemedir. Bu sepepten yırtılmaya çok müsaittir, yırtıldığında yırtık olan yer ışık vurduğunda net bir şekilde belli olacak ve reklamınız kötü bir görünümde olacaktır. Tüm reflektif yazılarınızı transfer bantı kullanarak yapmanızı Birka Reklam olarak tavsiye ederiz.

Tabelanızı mümkün olduğu kadar yükseğe montaj yapmanızı ( güvenliği elden bırakmamak kaydı ile ) tavsiye ederiz. Bu sebepten ayakların üzerine yerleştireceğimiz panoyu yerine göre minimum 1 – 1,5mt. yukarıya montaj yapmanız doğru olan uygulama olacaktır.Yol kenarlarında kullanılan panoların, tabelaların, reklamların üzerinde %70 e yakın Reflektif Folyo ( Vinyl )lu uygulama yapılmaktadır.Bunların haricinde sadece gündüz görülebilen tabelalarda yapılmaktadır. Bu tabelaların üretimi Çatı Tabela Sisteminde bahsettiğimiz gibi ızgara sistemli tabelalardır. Bu tabelaların üstüne kutu harflerden firma isimleri yazılabilir, ancak bu tabela sistemini çok tercih edilen bir sistem değildir. Sebebi ise gece görünümü olmadığındandır. Bu tabela sisteminin aynısını çatı tabela sistemlerinde işlemiştik, bu sebepten imalatının nasıl yapıldığını görmek için çatı tabela sistemini okumanızı rica ederiz.

Bahçe peyzajlarında kullanılan aydınlatma ürünleri vardır. Bu aydınlatma elemanları gündüz güneşten enerji alıp depolar gece ise depolamış olduğu bu enerjiyi geri yansıtır. Bu teknolojinin geliştirilmiş şekli aydınlatma elemanlarına getirilirse yol panolarını aydınlatmak açaçlı kullanılabilir. Ancak tüketim toplumu olarak böyle bir teknoloji insanlığın faydası için sanırım çıkartılmaz, sebebi ise elektirik harcaması olmayacağından kurumların gelir kaynaklarıda olmayacak demektir. Eğer bir gün bu aydınlatma elemanları üretilirse elektirik kaynaklarının olmadığı yerlerde çok işe yarayacak ve çok sayıda tüketilecektir.Birka Reklam olarak yol panoları , reklamları konu başlıklı ürünümüzüde incelemiş olduk.