Araçlarda kullanılan baskı malzemesinin CAST ve SÖKÜLEBİLİR özelliği olması gerekmektedir. Piyasada her markanın cast folyosu vardır ama Söküm Garantisi olan tek malzeme 3M IJ 180 Araç Kaplama Folyosudur. Piyasada yapılmış orjinal olmayan malzemenin aracınızı ne hale sokabileceğini çektiğimiz videodan izleyebilirsiniz.

Araç Giydirme işleminde Orijinal Cast Folyo (3M IJ 180 ve 3M 8519 Laminasyon) kullanıldığında aracınızın üzerinden en az 3 yıl sorunsuz şekilde kalacaktır. Firmamız 3M’in Yetkili Üreticisidir. Araçınızda kullanılan 3M Cast Folyo ve Laminasyonunun lot numaraları tarafınıza verilmektedir.

Türkiye’nin ilk Araç Giydirme Merkezi olarak, 20 yıllık tecrübeli ekibimizle, araçlarınızın boyası zedelenmeden araç kaplama yapılmaktadır. 3M Araç Giydirme Eğitimi almış kadromuzla hizmet vermekteyiz. 3 Yıl Garantimiz Kapsamındadır

Yapılan her araç giydirme işlemleri 3 Yıl Birka Reklam Garantisi altındadır. Garanti hem baskının araç üzerinde durması, hem sökülmek istendiğinde araca zarar vermeden sökülebilmesi hemde boyanın solmamasını kapsamaktadır.

İSTANBUL REKLAM, İLAN VE TANITIM YÖNETMELİĞİ

Bu Yönetmeliğin amacı; İstanbul İl sınırları içerisindeki reklam, ilan, tanıtım uygulamaları ve benzerlerini düzenlemek, bu uygulamaların yol açabileceği görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak suretiyle kent estetiğine katkıda bulunmak ve bu işleri yapan gerçek/tüzel kişilerle, kamu kurum ve kuruluşlarının uymak zorunda bulundukları esasları belirlemektir.

İSTANBUL REKLAM İLAN VE TANITIM YÖNETMELİĞİ

Pdf İndirin.

Araç Giydirme Yasal İşlemler

Araç Giydirme ( Araç Kaplama ) işlemini yaptırmak istiyorsanız öncesinden Yasal izin almanız gerekmektedir. Bu izin nereden ve nasıl alınıyor tek tek anlatalım. Öncelikle Araç Giydirme işleminizi sanal ortamda yani bilgisayar ortamında tasarlatmanız gerekmektedir.

Aracınızın üzerine uygulamayı düşündüğünüz logonuzu, iletişim bilgilerinizi, ürün resimlerinizi, sloganlarınızı v.s. gibi görsellerinizi Araç Giydirme işinde profesyonel bir firmaya bilgisayar ortamında uygulattırmalısınız.

A4 ( Dosya kağıdı ) üzerine renkli çıktı aldıktan sonra, bağlı bulunduğunuz ilçenin belediyesine gidip reklam vergisini yatırmalısınız. Ödeyeceğiniz bu vergi bir yıllık olup her yıl tekrardan ödemeniz gerekmektedir. Belediye’ye ödeyeceğiniz vergi aracınızın üzerine uyguladığınız reklamın m2 si kadardır.

Örneğin aracınızın sadece kapılarına firma logosunu uygulamak istiyorsunuz kapı üzerine 50cm. x 30cm. ölçüsünde bir logo uyguladığımızı düşünelim, iki kapı olduğundan dolayı toplamda 0,3m2 yi kaplamaktadır. m2 sinin 15 TL olduğunu varsayarsanız ( bu vergiler her belediyede farklılık gösterecektir. ) 4,5 TL ödeyeceksiniz demektir. Belediyelerde m2 altı işler genelde 1m2 gibi kabul edilip öyle vergilendirilir. Araç Kaplama ( Araç Üstü Reklam ) işinin hakkını verip Komple Araç Giydirme yaparsanız, örneğin 17m2’lik bir araç giydirdiniz, 17m2 x 15 TL den : 255 TL belediye’ ye vergi ödemiş olacaksınız.

Bu sırada renkli çıktıyı almamızdaki sebep Araç Giydirme işleminin ne kadarında reklam bulunduğunun ispatı olacak olmasıdır. Bu renkli çıktıyı sizden hem belediye hem de araç muayene istasyonu isteyecektir. Ödediğiniz vergiye istinaden aldığınız makbuzu dosyanıza yerleştiriniz. Bu evrakların hepsi sizden istenecektir. Dosyanızda hem renkli çıktınız hem de belediyeden almış olduğunuz ödendi makbuzu bulunmaktadır.

Aracınızın reklam giydirilmiş renkli çıktısını araç muayene istasyonuna götürüp bir görevliye göstermeniz ve bu çalışmanın yasaya uygun olup olmadığını öğrenmeniz yararınıza olacaktır. Aksi hallerde şu gibi sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Aracınızı reklamcınıza kaplattıktan sonra araç muayene istasyonuna gidip gerekli işlemleri yaptırmak istersiniz ve görevli memur bu çalışma yasaya uygun değildir bu sebepten yasaya aykırı olan bölgeleri sökmeniz gerekecektir, bu da size hem zaman hem de maddiyat kaybına neden olacaktır. Peki yasanın onay verdiği çalışmalar nedir.

Araç Giydirmede Yasal Olan Reklam Şekli Nedir?

Reklam takılacak ve bulundurulacak araçların camlarına, tekerleklerine, ön ve arka kısımlarına reklam uygulanamaz. Tavan kısmında montaj yasaktır. Aracın yan kısımlarının cam bölgelerine montaj yapılamamakta sadece camın altındaki kısımlarda montaj yapılmaktadır. Yasal olarak Araç Giydirme bu şeklide yapılıyor ancak piyasalarda giydirilmiş araçların hemen hemen hiç bir tanesi bu kanuna riayet etmemektedir.

Araç Giydirme komple yaptığımızda toplamda 20m2 malzeme gidiyorsa devlet bunun yasal olup olmadığına bakmadan 20m2 üzerinden veri alıyor ama araç giydirildikten sonra trafik polisleri çevirme yaptığında bu Araç Giydirme ( Araç Üstü Reklam ) nin yasal olmadığını ve araçtan bu reklamın sökülmesini istiyor. Burada bir çelişki var bu çelişkinin bir an önce düzeltilmesini umuyoruz. Aşağıda şekil olarak hangi bölümlerin kaplanması gerektiğini görebilirsiniz.

Yukarıda görünen araç üzerindeki mavi renklerin olduğu tüm yüzeyler yasaya uygundur. Bu yüzeylerde istediğiniz gibi kendi firma kurumsalınıza uygun tüm reklam çalışmasını yapabilirsiniz. Vergisi ödendikten sonra trafik polisleri ile hiç bir sorun yaşanmayacaktır. Araç Kaplama ( Araç Üstü Reklam ) için yasal izinlerin alınma kısmına devam edelim.

Araç muayene istasyonuna gittiğinizde aracınızın vergi borcu olup olmadığının kontrolünü yaptırıyorsunuz ve “Borcu Yoktur” ibareli makbuzunuzu alıyorsunuz. Araç muayene istasyonlarının çevrelerinde özel trafik müşavirliği büroları bulunur, bu bürolardan “Ek1 Formu” denilen bir evrak vardır. Bu evrakı trafik müşavirine doldurtuyorsunuz. Dosyanıza bu formu ve borcu yoktur ibareli makbuzu koyduktan sonra, aracınızı Araç Giydirme ( Kanallı Araç Giydirme ) konusunda uzmanlaşmış bir firmaya kaplatıyorsunuz.
Sonrasında araç muayene istasyonuna gidip aracınızı onaylatıyor ve onaylanmış evrakınızla birlikte bağlı olduğunuz trafik müdürlüğüne gidiyorsunuz. Dosyalamış olduğunuz tüm evraklarla birlikte araç ruhsatınızı da trafik müdürlüğüne teslim ediyorsunuz.

Trafik müdürlüğü ruhsatınıza “Araç Reklam Logoludur” ibaresini ekliyor ve artık aracınız reklam giydirilmiş şekli ile trafikte rahatça dolaşıp firmanızın reklamını yapabilirsiniz. Kaleme almış olduğumuz bu bilgilerde takıldığınız bir yer olur ise Birka Reklam’ın web sitesi içerisindeki iletişim bilgilerinden bize ulaşıp telefon ile destek alabilirsiniz.