Branda Vinil (Dijital Baskı) gerek kalite, gerekse fiyatı acısından cazip bir üründür. Bu sebepten dolayı kullanım alanı çok fazladır. Bir bunların birkaçından bahsedeceğiz. Branda Vinil Reklam rektörünün vazgeçilmez bir ürünü olduğundan bahsetmiştik şimdi bunu biraz daha geniş açıklayalım. Dijital Baskı sektöründe branda gerek afiş olarak, gerek tabela olarak gerek yüzey giydirme olarak kullanılır.

Tanıtım işlerinde afiş en uygun maliyetli reklam ürünüdür. Bu sebepten indirimler, kampanyalar ve benzeri açıklamaların duyurularını Brandadan afiş yaparak kullanır firmalar. Piyasalarda en sık bu ürünleri görebileceğiniz yerler ise benzin istasyonları, mağazalar, restaurantlar, inşaat firmaları gibi alanlardır.

cephe-giydirme-vinyl-germe-2Benzin istasyonlarında kullanılacak afişler, kuş gözü diye tabir ettigimiz alüminyum halkaların brandanın köşelerine açılması ile bu alanlardan montajı ip ile yapılır. Yada brandanın sağ ve sol kısımlarına sopa gecirecek kanallar asılır ve bu sopalar vasıtası ile brandanın montajı yapılır. Mağazalarda ve restaurantlarda da montaj şekli ve brandanın işlenmesi aynıdır. Ancak kuş gözleri yani kapsüller branda, vinil üzerine atılmadan önce genelde brandanın 4 kenarıda sağlamlığı artsın, rüzgardan etkilenmesin diye dikilir ve sonrasında kapsül çakılır.

İnşaat alanlarının tanıtımı için kullanılan vinyllerin brandaların montaj şekli biraz daha farklıdır. Öncelikle inşaat alanlarında kullanılacak brandaların çok büyük olduğunu düşünürsek ve dış mekanda kullanılacağını düşünürsek bu brandanın çok sağlam olması gerekmektedir.

Brandanın sağlamlaştırılması için kolon tabir ettiğimiz genişliği 2cm -5cm. aralığında değişen kopması çok zor olan bir ürünü brandanın dört yüzeyinede dikiyoruz ve sağlamlaştırıyoruz. Brandanın asılması için birer metre ara ile tüm kenarlarına kolondan halka dikeriz ve tüm bu yüzeylerden bağlamak sureti le montajını yaparız. Örneğin genişliği 15mt yüksekliğide 25metre olan bir tanıtım afişi yaptığımızı varsayalım, toplam 375 m2 lik bir alan kaplayan bu branda, vinil , rüzgar aldığında ortalama 19 tonluk bir kuvvet meydana getirecektir.