Araç Giydirme için yasal izin alınmalı mıdır?

Evet Araç Giydirme için yasal izin alınmalı ve vergisi ödenmelidir.  Araç üzerinde kullanılan kaplamanın m2’sine göre, her  Belediye’nin kendi standartlarında belirlediği bir m2 bedeli bulunmaktadır. Örneğin,  Belediye’nin m2 araç giydirme reklam vergisi 20TL, aracınızın üzerinde 10m2’lik bir görsel bulunuyorsa 200TL reklam bedeli ödemiş olursunuz. Yasa gereği aracınızın hangi bölgesine görsel kaplama yapacağınız önemlidir. Bu detaylar için http://www.birkareklam.com/arac-giydirme-yasal-islemler-ve-reklam-vergisi/ linkinden Reklam, İlan ve Tanıtım Yönetmeliğini inceleyebilir yada Uzman Satış Temsilcimizden 0216 314 36 00 pbx numaralı telefonu arayarak  bilgi alabilirsiniz.

Araç Kaplama işlemi ne kadar sürer?

Bu soru araç üzerinde uygulanacak reklam alanına göre değişkenlik gösterecektir. Aracınızın sadece kapılarına firma logosu uygulanırsa 10 dakikada uzman ekip tarafından uygulama yapılacaktır.

Ancak Transit tarzı bir aracınız varsa ve sağ-sol yanları komple giydirilecekse, uzman Araç Giydirme ekibi ile 2-3 saat içinde giydirme tamamlanacaktır.

 

Araç Giydirme uygulaması nasıl yapılır?

Araç Giydirme Eğitimi almış uzman ekip tarafından bu uygulama yapılmalıdır.Araç Giydirme için kullanılan özel aparatlarla bu uygulama yapılır. Baskı malzemesi, araç giydirme için özel üretilmiş olan 3M 180-10 Kast Folyo üzerine yapılır. Bu baskının üzerine de yine Kast olan 3M 8519 Laminasyon malzemesi yani koruyucu film atılır. Uygulama ragle denilen bir sıvama aparatı ile yapılır. Araçların kanal bölgelerine ısıl işlem uygulanarak kaplama yapılır. Detaylı video için https://www.youtube.com/watch?v=wrE5WPyrXcc linkine bakabilirsiniz.

Sökülebilir mi?

Burada önemli olan konu baskıda kullanılan malzemedir. Orijinal malzeme kullanıldığında Söküm işlemi çok rahat olacaktır ve aracınız üzerinde hiçbir iz kalmayacaktır.

Orijinal Araç Giydirme malzemesi yerine, normal seri bir folyo kullanılırsa, söküm işlemini unutun. Bu şekilde bir uygulama yapılırsa malzeme aracınızın üzerinden çok zor çıkacak ve tüm yapışkanını araç üzerinde bırakacak. Yapışkanı çıkarabilmek için söküm sıvıları ( solvent bazlı, tiner bazlı) ürünler kullanılacak. Sonrasında aracınıza pasta ve cila yaptırmak zorunda kalacaksınız. Detaylı video için, https://www.youtube.com/watch?v=QZrnRJERPsM  linkinden hatalı araç kaplamanın söküm işlemini görebilirsiniz.

Araç giydirme yaptırmadan önce kaplamayı yapacak firmaya muhakkak malzeme detayını ve sonrasında söküm yapılıp yapılmayacağını danışın ki başınız ağrımasın…

 

Araç Kaplama maliyeti ne kadar?

Araç Kaplama, Araç giydirme maliyetini etkileyen çok faktör vardır.

  • Aracınızın üzerinde ki tasarım nasıldır? Kaç m2 malzeme kullanılacaktır?
  • Aracınızın zemini düz kasa kamyonet mi? Yoksa doblo gibi kanallı ( girintili çıkıntılı) yüzey var mı? Bu kullanılacak malzeme seçimi için önemlidir.
  • Kısa süreli ( kampanya gibi) kullanım mı olacak? Uzun süreli mi?
  • Laminasyon (koruyucu film) olacak mı? Olmayacak mı?

Detaylı bilgi için, Uzman Satış Temsilcimizden 0216 314 36 00 pbx numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.