Folyonuzu kutusundan çıkarma anından başlayalım isterseniz. Folyonuzu kutusundan çıkardığınızda folyonun yüzeyine mümkün olduğunca ellerinizle birebir temas etmeyiniz, bu esnada eldiven kullanabilirsiniz. Folyo üzerine çıplak ellerinizle temas ettiğinizde bu böyle elinizin yağından nasibini alacağından artık baskı tutmayacaktır.

Makinaya yerleştirdiğiniz folyonun kenarları buruşmuş olmamasına dikkat ediniz, nakliye esnasında malzemenin kenarlarında hasar olmuş olabilir. Folyonuzu bu şekilde digital baskı makinanıza yerleştirirseniz eğer baskı esnasında kafa ( baskıyı yapan parça ) folyonun kenarlarına sürtecek ve baskıyı bozacaktır, hatta bu kabarma fazla ise folyonuzu sıkıştıracaktır. Baskı makinanızın cinsine göre kafayı haraket ettiren motorun kuvvetine göre motoru bile yakabilirsiniz.

Folyo ( vinil ) baskı yaparken iş yetiştirmek için hızlı modu kullanabilirsiniz ancak bu modda baskı yaparken mürekkebiniz baskı kadar hızlı olamayacak ve kurumayacaktır. Bunun için çözüm aramalısınız gerekirse extra ısıtıcı ve fan yerleştirmelisiniz. Mürekkep kurumadan baskıyı sararsanız eğer bu size ciddi bir sıkıntı çıkaracak ve tüm kurumamış mürekkep folyonuzun arkasına ( rulo olduğundan dolayı ) yapışacaktır. Sonrasında da baskıyı baştan basmak durumunda kalacaksınız.

Mürekkebin anlık kuruması riskimizin büyük bir bölümünü almış oldu, ancak digital baskı işlerinde baskı yapıldıktan sonra hemen uygulama yapılmaz yada laminasyon çekilmez. Basılmış olan ürünü en az 6 saat kurutmalı ve sonrasında montaj yapmalısınız. Türkiye şartlarında işlerin hepsi çok acil olduğundan bu kurala fazla riayet edilmez. Bu 6 saatlik kuruma işlemi gerçekleşmeden Laminasyon çekmenizde doğru değildir.

Baskıdan yeni çıkmış folyonun üzerindeki mürekkep folyo üzerine tam nüfuz etmediği sürece yani kurumadığı sürece laminasyon yapmamız, nemli bir yüzeye folyo vinil yapıştırmamız anlamına gelir ve daha önceki konularda da anlattığımız üzere su folyonun büyük düşmanlarından biridir. Bu uygulama yanlış olup daha sonrasında sıkıntı çıkaracaktır.

[separator style_type=”none” top_margin=”” bottom_margin=”” sep_color=”” icon=”” width=”” class=”” id=””]